آموزش ترکیب رنگ مو؛ فوت و فن آرایشگران حرفه‌ای را بیاموزید

آموزش ترکیب رنگ مو

معجزه ترکیب رنگ‌های مختلف برای دستیابی به رنگ ایده‌آل شگفت‌انگیزی را به دنبال دارد. آرایشگران حرفه‌ای با ترکیب دو یا چند رنگ مو با فوت و فن خاص خود، دقیقا همان رنگی را به وجود می‌آورند که شما مدت‌ها به دنبالش می‌گردید. اما باید توجه داشته باشید که تعداد آرایشگرانی که از این مهارت برخوردار هستند، زیاد نیست. در این مقاله قصد داریم تا شما را با راز و رمز ترکیب رنگ‌های مختلف آشنا کنیم. برای آموزش ترکیب رنگ مو تا پایان با ما همراه باشید.

چرا نیاز به ترکیب رنگ مو داریم؟

به ندرت پیش می‌آید که آرایشگران از یک رنگ مشخص برای رنگ کردن موهای افراد استفاده کنند. آن‌ها معمولا دو یا چند رنگ را با هم ترکیب می‌کنند تا به رنگ نهایی مد نظر مشتریان دست پیدا کنند. واقعیت این است که هر یک از رنگ‌هایی که به صورت شرکتی خریداری می‌شوند را نمی‌توان به طور مستقیم برای رنگ کردن استفاده کرد. روشنایی، تیرگی، بافت و … آن‌ها نیاز به تنظیم مجدد دارد.

علاوه بر آن استفاده از یک رنگ موی صنعتی بدون ترکیب با رنگ‌های دیگر، نوعی حالت یکنواختی ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر نمی‌توان به شادابی و زیبایی مد نظر دست پیدا کرد. به همین دلیل ترکیب رنگ‌های مو نه تنها امری مرسوم است؛ بلکه کاملا ضروری نیز به شمار می‌رود.

آموزش ترکیب رنگ مو؛ قوانین طلایی

قبل از آموزش ترکیب رنگ مو باید به یک نکته مهم اشاره کنیم. شما می‌توانید هر دو رنگ از طیف‌های مختلف را با هم ترکیب کنید. علاوه بر آن درصد مشارکت هر یک از رنگ‌ها در ترکیب نهایی نیز از سوی شما قابل تنظیم است. اما داستان به همین سادگی نیست. مجموعه‌ای از قوانین برای ترکیب رنگ مو وجود دارد که بدون رعایت آن‌ها امکان ندارد به رنگ موی مد نظر خود دست پیدا کنید. در این قسمت به بررسی قوانین طلایی ترکیب رنگ مو می‌پردازیم.

آموزش تخصصی ترکیب رنگ مو

قانون 1: رنگ اصلی باید نزدیک به رنگ موی مورد نظر شما باشد

در ترکیب چند رنگ مختلف باید یکی از آن‌ها را به عنوان رنگ پایه یا اصلی انتخاب کنید. ساده‌ترین راه برای دستیابی به نتیجه مناسب این است که رنگی را به عنوان پایه انتخاب کنید که مشابه رنگ نهایی مد نظر شما است. به این ترتیب راحت‌تر می‌توان به ترکیب سایر رنگ‌ها به نتیجه ایده‌آل دست پیدا کرد. در واقع هنگام ترکیب رنگ موها، نباید به فکر تغییر رنگ اصلی باشید. بلکه افزودن رنگ ثانویه به رنگ زمینه با اهداف زیر صورت می‌گیرد: 

  • تیره یا روشن کردن رنگ زمینه
  • خنک‌تر کردن رنگ موی زمینه (با اضافه کردن رنگ‌های خاکستری و بژ)
  • گرم‌تر کردن رنگ موی زمینه (با اضافه کردن رنگ‌های طلایی، قرمز و شکلاتی)
  • خنثی‌تر کردن رنگ زمینه

برای اعمال تغییرات فوق معمولا میزان رنگ‌های ثانویه نباید بیش از 25 درصد رنگ اصلی باشد. اما در مواردی که به سراغ تغییرات اساسی هستید، ممکن است نیاز باشد که رنگ ثانویه و زمینه را به میزان یکسان با هم ترکیب کنید. هر چند این کار در موارد معدودی انجام می‌شود.

قانون 2: ترکیب رنگ و توسعه دهنده باید به نسبت درستی انجام شود

بعد از ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر باید به سراغ توسعه دهنده بروید. معمولا از پراکسید به عنوان توسعه دهنده رنگ مو استفاده می‌شود. میزان ترکیب رنگ مو با توسعه دهنده تا حدی وابسته به برند محصولات است. با این وجود، در حالت کلی این دو ماده با نسبت برابر با یکدیگر مخلوط می‌شوند. توصیه می‌کنیم برای ترکیب رنگ‌ها و توسعه دهنده به سراغ ظروف فلزی نروید. احتمال واکنش مواد شیمیایی با بدن ظروف فلزی زیاد است. به همین دلیل ممکن است که نتایج مطلوب مورد نظر حاصل نشود. بهترین انتخاب ظروف پلاستیکی هستند.

آموزش ببینید: دوره آموزش رنگ و مش

قانون 3: از ترکیب کردن رنگ‌های برندهای مختلف اجتناب کنید

یکی از موضوعات مهم در آموزش ترکیب رنگ مو، توجه به موضوع انتخاب برند محصولات است. هر شرکت از فناوری و فرمولاسیون خاصی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند. به همین دلیل ممکن است که ساختار رنگ برندهای مختلف با هم ناسازگار باشد. در این حالت با ترکیب آن‌ها عملا رنگدانه‌ها آسیب می‌بینند. در نتیجه حتما به سراغ رنگ‌های یک برند مشخص بروید. به این ترتیب خاطرتان آسوده خواهد بود که این رنگ‌ها برای ترکیب با یکدیگر کاملا سازگار هستند.

قانون 4: رنگ کردن موهای خاکستری نیاز به صبر و حوله زیادی است

رنگ کردن موهای خاکستری معمولا چالش‌برانگیزترین بخش در آموزش ترکیب رنگ مو است. موهای خاکستری به دلیل رنگ روشن، سخت‌تر از سایر موها رنگ می‌پذیرند. در بسیاری از مواقع برای دستیابی به نتیجه مناسب لازم است که چند نوع رنگ را امتحان کنید. معمولا با ترکیب رنگ‌ها تیره و طلایی می‌توان به نتیجه خوبی در پوشش دادن به موهای خاکستری دست پیدا کرد.

قانون 5: اگر از نتیجه کار مطمئن نیستید، تست کنید

گاهی اوقات ممکن است بعد از ترکیب رنگ‌ها نیز مطمئن نباشید که به همان چیزی که در پی‌اش بودید، دست یافتید یا خیر. در این شرایط باید به سراغ تست کردن رنگ بروید. یک تار موی سر خود را جدا کنید و با مقدار کمی از رنگی که آماده کرده‌اید، پوشش دهید. نتیجه کار را روی تار موی خود مشاهده کنید و اگر مورد پسندتان بود، به سراغ ادامه کار بروید.

ترکیب رنگ مو

چگونه رنگ‌های مختلف را برای ترکیب انتخاب کنیم؟

با 5 قانونی طلایی برای آموزش ترکیب رنگ مو آشنا شدیم. نوبت به آن می‌رسد که کمی عمیق‌تر به بررسی موضوع بپردازیم. از کجا بفهمیم دو رنگ برای ترکیب با یکدیگر مناسب هستند یا خیر؟ رنگ‌ها در طیف‌ها و سایه‌های مختلفی تولید می‌شوند. علاوه بر آن بازتاب رنگ‌ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا هر رنگ دارای یک بازتاب اولیه و یک بازتاب ثانویه است. برای سهولت در انتخاب، رنگ‌ها بر اساس سایه، بازتاب اولیه و ثانویه شماره گذاری می‌شوند. هر شماره معرف نوع خاصی از رنگ‌ها است.

هنگام انتخاب رنگ برای ترکیب کردن باید اطمینان حاصل کنید که بازتاب‌های آن‌ها یکدیگر را خنثی نمی‌کنند. به عنوان مثال با ترکیب رنگ خاکستری و مسی عملا به رنگی خنثی و شبیه به گل می‌رسید که اصلا مطلوب نیست. به سراغ رنگ‌هایی بروید که مکمل یکدیگر هستند. به این ترتیب می‌توانید نتایج بهتری به دست بیاورید.

مثال‌های آموزش ترکیب رنگ مو

با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم، لازم است در این قسمت چند مثال کلاسیک و ساده در خصوص آموزش ترکیب رنگ مو با هم مرور کنیم. مثال‌های زیر را با دقت مطالعه کنید تا متوجه آنچه تا به اینجا بحث کردیم، شوید.

  • ترکیب رنگ موی قهوه‌ای روشن و بلوند خاکستری

با ترکیب دو رنگ با نسبت یکسان به بلوند تیره با بازتاب خاکستری می‌رسیم.

  • ترکیب رنگ موی بلوند طلایی و بلوند مسی

با ترکیب رنگ موی بلوند طلایی (75 درصد) و بلوند مسی (25 درصد) به رنگ بلوند طلایی روشن با بازتاب قهوه‌ای می‌رسیم.

  • ترکیب رنگ موی بلوند روشن و بلوند خاکستری روشن

با ترکیب رنگ موی بلوند روشن (75 درصد) و بلوند خاکستری روشن (25 درصد) به رنگ بلوند خاکستری خنک می‌رسیم.

  • ترکیب رنگ موی قهوه‌ای شکلاتی و قهوه‌ای روشن

با ترکیب دو رنگ با نسبت یکسان به قهوه‌ای طبیعی می‌رسیم که فقط کمی از حالت خنثی گرم‌تر است.

  • ترکیب رنگ موی صورتی و آبی

با ترکیب دو رنگ با نسبت یکسان به بنفش پاستلی می‌رسیم.

کلام پایانی

در این مقاله به آموزش ترکیب رنگ مو پرداختیم. اگر به دنبال آموزش تخصصی ترکیب رنگ مو هستید، از شما دعوت می‌کنیم تا در دوره آموزش رنگ و مش آموزشگاه زیبایی الهه شرکت کنید. در این دوره صفر تا صد فرآیند ترکیب رنگ مو به صورت عملی آموزش داده می‌شود. با گذراندن این دوره به استاد مسلم ترکیب رنگ تبدیل می‌شوید. تجربه ترکیب رنگ‌های مختلف برای رنگ کردن موی سر را دارید؟ چه نکات مهم دیگری به ذهن شما می‌رسد که در این فرآیند باید رعایت شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دوره رنگ مو

به همراه مدرک فنی و حرفه ای

ثبت نام دوره
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *