5 راهکار موثر جلوگیری از حساسیت مواد آرایشی

برخی از افراد به مواد آرایشی حساسیت دارند و در صورت استفاده، در پوستشان التهاب ایجاد شده و سرخ می‌شوند. حساسیت پوستی به مواد آرایشی ممکن است با علائمی مانند قرمزی، خارش، تورم، کهیر یا آنژیوادم همراه باشد. این واکنش‌ها ممکن است به دلیل تحریک مستقیم پوست یا واکنش آلرژیک سیستم ایمنی رخ دهند. اگر شما از این دسته افراد هستید با الهه بیوتی همراه باشید تا توصیه‌هایی برای کاهش این حساسیت به شما توصیه شود.

راهکارهای جلوگیری از حساسیت مواد آرایشی

1- استفاده از مواد آرایشی ضد حساسیت

این مواد معمولا بدون عطر، نگهدارنده و رنگ هستند و برچسب‌های آن‌ها را بررسی کنید.

2- انجام تست حساسیت

قبل از استفاده از مواد آرایشی جدید، آزمایش حساسیت انجام دهید. برای این کار می‌توانید کمی‌ از ماده را روی پشت دست یا گوش خود بمالید و چند ساعت صبر کنید. اگر هیچ علامتی از قرمزی، خارش یا سوزش ندیدید، می‌‌توانید از ماده استفاده کنید.

3- استفاده کمتر از مواد آرایشی

از مواد آرایشی کمتر و کمتر استفاده کنید. هر چه بیشتر از مواد آرایشی استفاده کنید، احتمال بروز حساسیت بیشتر می‌شود. سعی کنید فقط مواد ضروری و مورد علاقه خود استفاده کنید و بقیه را حذف کنید.

4- استفاده نکردن مواد آرایشی تاریخ گذشته

مواد آرایشی پس از مدتی منقضی می‌شوند و ممکن است باکتری یا قارچ داخل آن‌ها رشد کند. این می‌تواند باعث ایجاد عفونت یا حساسیت شود. برای اطمینان از تاریخ انقضای مواد آرایشی خود، برچسب‌های آن‌ها را بخوانید و مواد منقضی شده را دور بریزید.

5- استفاده از از داروهای ضد حساسیت

اگر به مواد آرایشی حساسیت دارید و علائمی مانند قرمزی، خارش، سوزش یا ورم پوست دارید، می‌توانید از داروهای ضد حساسیت مانند آنتی هیستامین یا کرم‌های استروئیدی موضعی استفاده کنید. این داروها می‌توانند علائم حساسیت را کاهش دهند و راحتی را به شما برگردانند.

کدام محصولات آرایشی باعث واکنش حساسیتی پوست می‌شود؟

  • صابون حمام، مواد پاک کننده، مام‌های ضد عرق، مرطوب کننده‌ها، لوسیون، شامپو
  • رژها با ماندگاری طولانی، لاک ناخن و چسب ناخن
  • جواهرات و بدلیجات حاوی نیکل و طلا
  • لاستیک‌های مو و محصولات حاوی لاتکس
  • عطرها و محصولات عطردار
  • رنگ موهای حاوی پارافنیلن دیامین
  • محصولات حاوی پارابن ها، فتالات و سولفات‌ها
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *